ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI DOROSŁY DZIECKO I WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI/OPIEKUNAMI W PODSTAWOWEJ OPIECE ZDROWOTNEJ
Współpraca z rodzicami/opiekunami:
- W Centrum Medycyny Rodzinnej MEVA MED traktujemy problemy z jakimi zgłaszają się rodzice/opiekunowie dziecka z uważnością i zrozumieniem tego, że z punktu widzenia rodziców sytuacja ich dziecka jest zawsze najważniejsza.
- Udzielamy wskazówek, jesteśmy przewodnikiem po systemie ochrony zdrowia dla rodzica.
- W kontakcie z rodzicami/opiekunami personel naszej poradni zachowuje uważność wobec pouczania rodziców/opiekunów w sprawach, które nie wiążą się ściśle ze zdrowiem lub stanem ich dziecka.
- Angażujemy rodzica do współpracy i pomocy, np. przy badaniu, ale bez oszukiwania dziecka.
- Udzielamy zrozumiałych informacji o wynikach badań i planie postępowania.
- Zwracamy uwagę na relacje między rodzicem a dzieckiem.
Współpraca z dzieckiem:
- W Centrum Medycyny Rodzinnej MEVA MED traktujemy dziecko podmiotowo, z życzliwością i szacunkiem.
- Po przywitaniu się z dzieckiem, mówimy, jaka jest nasza rola w opiece nad pacjentem.
- Zwracamy się do dziecka w preferowanej przez niego formie.
- Przekazujemy dziecku informacje w sposób dostosowany do wieku, sprawdzamy, czy rozumie.
- Zawsze dajemy dziecku czas na oswojenie się z sytuacją i szanujemy jego emocje.
- Zbierając wywiad, najpierw zapytamy dziecko, a następnie poprosimy rodzica o uzupełnienie.
- Badanie zaczynamy od czynności najmniej stresujących i zawsze na bieżąco uprzedzamy dziecko o tym, co się będzie działu, tłumacząc na czym polega badanie.
- W miarę możliwości i w zależności od wieku i potrzeb dziecka, staramy włączyć małego pacjenta w ustalanie planu postępowania.
- Szanujemy prywatność dziecka – dbamy o to aby w trakcie badania dziecka nie wchodziły do gabinetu osoby bez wyraźnej potrzeby, badamy za parawanem, jeśli dziecko tego potrzebuje.
- Reagujemy, gdy podejrzewamy, że dziecko nie otrzymuje właściwej opieki lub doświadcza przemocy.
- Naszych pacjentów traktujemy równo zwracając uwagę na potrzeby dzieci-pacjentów w różnym wieku: od niemowląt po nastolatki.
- Unikamy nagradzania dziecka „za dzielność" - to wywiera na dzieci presję i nie daje im prawa do odczuwania lęku i bólu. Naklejki są super jako pamiątka z wizyty! bez względu na to, jak zachowywało się dziecko.
NIGDY:
- Nie oszukujemy dziecka, nie manipulujemy nim, aby nakłonić do współpracy.
- Nie oceniamy dziecka.
- Nie ignorujemy dziecka i nie rozmawiamy z innymi dorosłymi tak, jakby dziecko nie było przy tym obecne.
- Nie dotykamy dziecka bez uprzedzenia.
Zasady dobrych relacji dorosły-dziecko - wersja dla dzieci
Jesteś naszym pacjentem - to znaczy, że dbamy o Twoje zdrowie i najlepszy rozwój
W naszej przychodni pracują:
- Pediatrzy, czyli lekarze zajmujący się dziećmi.
- Learze rodzinni, czyli lekarze zajmujący się zdrowiem Twoich rodziców i dziadków.
- Pielęgniarka rodzinna - która jeśli tego potrzebujesz, odwiedzi Cię w domu, może dawać leki, robić zastrzyki, zmieniać opatrunki i sprawdzać, czy leczenie przebiega prawidłowo, wytłumaczy Ci jak dbać o zdrowie, a także może przekazać wiele ważnych informacji Twoim bliskim.
W naszej pracy kierujemy się różnymi zasadami i nie wszystkie dotyczą tylko leczenia. Te, które czytasz, są skierowane do dzieci. Wyjaśnimy Ci w nich, co będziemy robić, abyś czuł/a się dobrze jako nasz pacjent.
- Możesz nam powiedzieć jak lubisz, żeby się do Ciebie zwracać.
- Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, która Cię leczy i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ją o to spytać.
- Masz prawo do tego, żebyśmy cię uważnie wysłuchali.
- Jeżeli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, na czym polega Twoje leczenie, w jaki sposób przebiegać ma zabieg lub diagnostyka, a chcesz się tego dowiedzieć - pytaj śmiało! Postaramy się to wyjaśnić.
- Szanujemy Twoje uczucia i potrzeby. Jeżeli czegoś się boisz, odczuwasz ból, jest ci niewygodnie, albo nie podoba Ci się coś w przychodni - powiedz nam o tym.
- Jeżeli potrzebujesz czegoś np. trzymania przez mamę za rękę, czy przytulenia możesz o tym powiedzieć. Na badanie możesz zabrać ulubioną przytulankę.
- Wytłumaczymy ci na czym polega badanie i w jego trakcie będziemy opowiadać, co robimy. Obiecujemy, że będzie tak delikatne, jak to możliwe. Możesz powiedzieć, jeżeli zaboli.
- Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sprawach, w których możemy dać Ci wybór.
- Będziemy szanować Twoją prywatność. W gabinecie obecne są tylko niezbędne osoby. Powiedz nam, jeśli chcesz, aby badanie odbyło się za parawanem.
O czym jeszcze warto wiedzieć:
- Jeżeli wydarzyło się coś, co Cię niepokoi, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył Twoje granice,
możesz o tym powiedzieć pracownikowi medycznemu (np. lekarzowi, pielęgniarce, rejestratorce) i poprosić o pomoc. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był/a bezpieczny/a. - Czasem jesteśmy zabiegani i zmęczeni, możemy nie mieć czasu, aby z Tobą dłużej porozmawiać, bo czekają na nas dzieci, które pilnie potrzebują naszej pomocy. Prosimy, nie zniechęcaj się. W takiej sytuacji postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem.